Förändringarna innebär bland annat att Jämtlands läns arkiv utvecklar sin verksamhet och dubblar sin mängd historiska källmaterial som lämnas kvar när Riksarkivet flyttar. På grund av alla omställningar kommer skolverksamheten och möjligheterna att ta emot skolbesök att vara begränsade under närmaste året.
Därför vill vi slå att slag för att ni kollar in allt spännande, konstigt, hemskt och roligt som finns att ta del av här ”På webben”. Här finns lokala källmaterial från Jämtland och Härjedalen i olika former, upplagt för olika stadier och utifrån olika teman. Botanisera och låt er uppslukas, hänföras och lära av historien!
Frågor?
Har ni frågor rörande något tema, materialet eller önskar tips på hur ni kan använda er av det så är ni självklart välkomna att höra av er till info@arkivochlarande.se