Sophia Pålsdotter, same och sockenlapp
Hon kommer till världen under en tid då ens framtidsutsikter till stor del styrdes av vilka föräldrar man hade, vilket samhällsskikt och vilken bakgrund man föddes in i. En tid då det var svårt att förändra sitt levnadsöde och man ”blev kvar vid sin läst” som det kallades. Sophias start i livet var svår, stämplad som ”oäkta” och fattig, same och sedermera sockenlapp. Epitet och titlar som följde henne livet igenom och som på många sätt begränsade hennes möjligheter.
Inför besöket kan man med fördel ta del av Jamtlis utställning AAJEH om samisk kultur där man får inblick i de renskötande samernas liv. En bild av det samiska livet som ofta setts som normsättande och mest kända. Besöket kan ge kontrast till det liv som Sophia kom att leva.
Skolprogrammet syftar till att öka förståelsen om livsvillkor för en person som Sophia, men även bredda kunskaperna kring samisk kultur och kontext under slutet av 1800- talet.
Frågor om programmet?
Detaljer
- Enligt önskemål eller på förfrågan
- Enligt överenskommelse
- Ca. 90 minuter
- Arkivet
- Max 24 elever
- Alltid kostnadsfritt!
Boka er plats för Sophia Pålsdotter, same och sockenlapp
Vad roligt att ni är intresserade av vårt program! Välkommen att skicka er bokningsförfrågan genom att använda formuläret här intill, alternativ maila oss direkt på bokning@arkivochlarande.se
Fler skolprogram på plats
- 1900-tal
- 1900-tal
- 1900-tal
- 1900-tal
- 1900-tal
- 1800-tal, 1900-tal